Prve analize i rezultati u okviru projekta „GenZ4GreenDeal”
Kratka analiza i vizualizacija statusa kvo u pogledu obrazovanja generacije „Z” o održivom razvoju
Najnoviji projektni bilten možete pogledati OVDE.
LINKgroup je partner projekta „GenZ4GD”, čiji je cilj da razvije program obuke za izgradnju kapaciteta mladih kako bi aktivno učestvovali u razvoju svojih lokalnih zajednica i životne sredine. Kroz onlajn-kurs i podkaste projekat treba da ih podstakne na aktivnije razmišljanje o održivom razvoju, zaštiti životne sredine i drugim „zelenim” temama.
U okviru prvog projektnog rezultata partneri su mapirali i klasifikovali projekte koji se bave temama održivog razvoja u partnerskim zemljama (Srbija, Rumunija, Hrvatska, Bugarska, Španija, Kipar i Malta). Pripremljena je i geografska baza podataka pomoću softvera koji se koristi za upravljanje Geografskim informacionim sistemom (GIS).
Ishod mapiranja otkrio je širok, ali i izdeljen pejzaž obrazovnih predmeta – osam tema je raspoređeno između 1% i 6%.
Što se tiče upotrebljenih tehničkih sredstava, postoji neznatna sklonost ka veb-platformama – 18%, i konvencionalnim štampanim priručnicima – 12%, dok se ostale komponente obrazovanja, kao što su alati za ocenjivanje i sertifikati, retko sreću, te to ukazuje na potrebu za dodatnom obukom kako bi se podstaklo usvajanje čitavog spektra obrazovnih instrumenata.
Više od polovine projekata realizovale su nevladine organizacije – 58%, zatim javne institucije – 10%, što se može tumačiti kao rezultat potrebe za širokim spektrom obrazovnih tema. Preferirane ciljne grupe su šira javnost – 49%, i lokalne zajednice – 22%, dok je značajan udeo u školama – 28%, zahvaljujući tradicionalno uspostavljenom institucionalnom okviru. Uprkos ovome, uočen je napredak kada je reč o onlajn okruženju za učenje i mogućnosti da se kroz onlajn-učenje plasiraju resursi za obuku.
Dok se za mnoge projekte tvrdi da se implementiraju na nacionalnom – 38%, ili transnacionalnom nivou – 21%, samo se ograničen broj sprovodi na nivou organizacije – 6%. Ovakva distribucija ukazuje na potrebu da se podrži neformalno učenje na radnom mestu. Međutim, kao što je poznato, većina projekata pruža mogućnost učenja u okviru pojedinačne organizacije.
Prema istraživanju u okviru platforme „Održivi razvoj za sve”, koju je osmislio Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, u Srbiji 70,3% mladih osoba uopšte nije upoznato sa UN Agendom 2030. Tek svaka dvadeseta mlada osoba (4,9%) smatra da je u potpunosti upoznata sa UN Agendom 2030.
Trećina mladih (33,6%) kaže da uopšte nije upoznata sa Ciljevima održivog razvoja. Tek 13% mladih smatra da je u potpunosti upoznato sa Ciljevima održivog razvoja.
Skoro dve trećine mladih ne zna nijednu domaću ili međunarodnu instituciju ili organizaciju koja radi na realizaciji Ciljeva održivog razvoja. Samo 14% je odgovorilo da zna.
Kako bi vizuelno iskazali zaključke iz prikupljenih podataka, partneri su kreirali infografik. Ova vrsta prezentacije odabrana je jer odgovara generaciji „Z”, njihovim preferencijama i načinima učenja.
Još uvek postoje razlike između obrazovnih pejzaža zemalja učesnika, koje su delimično uzrokovane geografskim karakteristikama: na primer, Malta je ostrvska država, dok je Srbija zemlja bez izlaza na more. Ova geografska situacija se ogleda u izboru tema i ciljnih grupa.
Analiza podataka je deo ulaznih podataka za dizajniranje obrazovnog materijala i podkasta koji su namenjeni generaciji „Z”, koji su u vezi sa zaštitom životne sredine i koji su planirani u sledećoj fazi projekta. Prikupljene najbolje prakse će poslužiti kao studije slučaja u onlajn-kursevima.
Kroz projekat će mladi naučiti kako da se zalažu za pozitivne promene za koje smatraju da su potrebne. Oni će steći kompetencije za pozitivno delovanje na razvoj i održivost zajednica kroz podršku NVO, škola i zajednica.
Najnoviji projektni bilten možete pogledati OVDE.